Northern Nigerian Breaking News

AMVCA 2024: See full list of winners

The African Magic Viewers Choice Awards (AMVCA) is in progress, with winners bubbling with excitement to the stage at Eko Hotel to grab their awards.

This year, notable contenders include “Over the Bridge,” which boasts 12 nominations across categories like Best Movie, Best Director, and Best Lead Actress, as well as the black-and-white fantasy thriller “Mami Wata,” which secured 11 nominations.

Read Also: Aseyin of Iseyin pleads with K1 ex-drummer, Ayankunle to end feud with Fuji musician 

Also vying for top honours are “Breath of Life” and “Jagun Jagun – The Warrior,” each earning 10 nominations.

Here are the winners of the AMVCA 2024 announced so far:

elsamad new

Best Makeup

Francesca Otaigbe (“Over the Bridge”)

Campbell Precious (“Mami Wata”) – Winner

Hadizat Gambo (“Mojisola”)

Hakeem Onilogbo (“Jagun Jagun – The Warrior”)

Feyisayo Oyebisi (“A Tribe Called Judah”)

Best Art Direction

“Blood Vessel” (Victor Akpan)

“Over The Bridge” (Abisola Omolade) – Winner

“Breath of Life” (Okechukwu Frost Nwankwo, Kelechi Odu)

“The Black Book” (Pat Nebo and Chima Temple)

“Jagun Jagun: The Warrior” (Tunji Afolayan)

“Mami Wata” (C.J Fiery Obasi)

“Omen” (Eve Martin)

Best Costume Design

Demola Adeyemi (“Over The Bridge”)

Bolanle Austin Peters, Ituen Basi, Folake Coker, and Clement Effanga (“Funmilayo Ransome-Kuti”)

Lola Awe (“Jagun Jagun: The Warrior”) – Winner

Bunmi Demilola Fashina (“Mami Wata”)

Daniel Obasi (“Breath of Life”)

Best Writing TV Series

“Skinny Girl in Transit” (Season 7)

“Wura” (Season 2)

“Visa on Arrival”

“MTV Shuga Naija”

“Volume” – Winner

“Masquerades of Aniedo”

“Slum King”

Best Writing in a Movie

Funke Akindele, Kehinde Bankole, others top AMVCA 2024 nomination list (Full list)

“Breath of Life” (BB Sasore)

“Over The Bridge” (Tosin Otudeko)

“Funmilayo Ransome-Kuti” (Tunde Babalola) – Winner

“Jagun Jagun: The Warrior” (Adebayo Tijani)

“Afamefuna” (Anyanwu Sandra Adaora)

“A Tribe Called Judah” (Olufunke Ayotunde Akindele, Collins Okoh, and Akinlabi Ishola)

“Mami Wata” (CJ Fiery Obasi)

Best Sound Design

Ava Momoh (“Over the Bridge”)

Daniel Pellerin and Amin Bhatia (“Kipkemboi”)

Grey Jones Ossai (“Blood Vessel”) – Winner

Grey Jones Ossai (“Breath of Life”)

Samy Bardet (“Mami Wata”)

Best Editing

Chuka Ejorh And Onyekachi Banjo (“Over The Bridge”)

Holmes Awa (“Breath of Life”)

Alex Kamau And Victor Obok (“Volume”)

Dayo Nathaniel (“Ogeere – Earth”)

Antonio Ribeiro (“The Black Book”) – Winner

Nathan Delannoy (“Mami Wata”)

Best Indigenous Language Film (West Africa)

“Mami Wata” (CJ Fiery Obasi)

“Jagun Jagun” (Femi Adebayo) – Winner

“Ijogbon” (Kunle Afolayan)

“Orisa” (Odunlade Adekola)

“Nana Akoto” (Kwabena Gyansah)

Best Indigenous Language Film (East Africa):

Where The River Divides

Ormoilaa Ogol (The Strong One) – Winner

Wandongwa

Nakupenda

Itifaki

Best Indigenous Language Film (South Africa):

Service To Heart

Uncle Limbani

Motshameko O Kotsi – Winner

Best Documentary:

Ormoilaa Ogol (The Strong One)

Lobola, A Bride’s True Price? – Winner

Empalikino (Forgiveness)

The Water Manifesto: Osun (Water for Gold)

Sowing Hope

Best Cinematography:

Mami Wata (Lílis Soares)

Blood Vessel (Gideon Chukwu)

Over The Bridge (KC Obiajulu) – Winner

Breath of Life (Ola Cardoso)

Jagun Jagun – The Warrior (Adeoluwa Owu)

Ijogbon – Chaos (Adekunle Nodash Adejuyigbe)

Omen (Joachim Philippe)

Best Indigenous M-Net Original:

The Passenger

Nana Akoto

Apo

Irora Iya – Winner

Love Transfusion (Kiapo Cha Damu)

Best Digital Content:

National Treasure – Adebola Adeyela (Lizzy Jay)

Medical Negligence and Copyright Infringement – Isaac Ayomide Olayiwola (Layi Wasabi) – Winner

Hello Neighbour – Elozonam Ogbolu, Lina idoko, and Jemima Osunde

The Boyfriend – Maryam Apaokagi-Greene

Best Short Film:

T’egbon T’aburo

Broken Mask – Winner

Eighteenth Year

Man and Masquerades

A Place Called Forward

 

Comments are closed.